Co se v kurzu naučíte?
Výuka probíhá formou videolekcí s přehlednými studijními materiály. První čtyři lekce jsou teoretické a 6 lekcí je praktických, kde přímo v kuchyní budeme společně nakládat zeleninu. V tomto kurzu se naučíte celkem 18 technik přípravy kvašené zeleniny a pomocí jejich různých variací budete umět připravit stovky originálních druhů kvašené zeleniny.
V kuchyni si ukážeme 5 technik přípravy bleskového a krátkodobého kvašení zeleniny (výsledky vidíte na obrázcích výše). Po absolvování této lekce budete umět připravit desítky variací různých velmi rychle připravených probiotických salátů. Hodí se především v létě nebo když přijde nečekaná návštěva a je třeba vykouzlit něco rychlého.
Jestli chcete z kvašení ten nejvyšší užitek, kvaste dlouhodobě. Při tomto způsobu vznikne nejvíce probiotických kultur a enzymů, kterých si v kvašené zelenině nejvíce ceníme. Bakterie mléčného kvašení dokáží produkovat některé vitamíny, jako např. K2, nebo vitaminy z řady B. Naučíme se tradiční korejské kimchi v pálivé i jemné variantě, kvašené tuříny, i jeden náš velmi jednoduchý a oblíbený recept - zelí s mrkví, který získal 8. místo ze 160 vzorků na Koštu zelé v Blatničce 2017.
Kvašení v nálevu proslavily kvašené okurky. My si však můžeme připravit desítky, možná i stovky různých podob kvašené zeleniny v nálevu. Tato lekce bude startovací, kde si ukážeme základ, a vy si poté už můžete sami kvasit podle toho, jakou zeleninu budete zrovna mít po ruce. Kvasit v nálevu jde snad všechno a my si ukážeme jak se kvasí okurky, ředkve i ředkvičky, cibule, daikon, mrkev, kedlubny, brokolice a spoustu dalších druhů zeleniny. Také se naučíte variaci nálevů (slaný, červený, ume, shoyu).
Kvašení bez soli se vám hodí vždy, když budete potřebovat omezit sůl. Je také výtečné pro děti nebo v období jara, když chceme odlehčit a odsolit se. Naučíte se dvě varianty, kvašení se sladkým nálevem a ve vlastní šťávě.
Kvašení v otrubách je dalším způsobem, jak můžeme kvasit zeleninu. Místo využití vlastní šťávy zeleniny anebo nálevu v této metodě používáme obilné otruby, ve kterých vypěstujeme žádoucí kulturu pro kvašení. Chuť zeleniny kvašené v otrubách je výrazně odlišná a to ze dvou hlavních důvodů. Jednak je to samozřejmě tím, že používáme otruby a různé druhy ochucovadel, které dodávají zajímavou zemitou chuť. Druhým důvodem je, že se při tomto druhu kvašení rozvíjejí jiné kultury. To je jednak zapříčiněno právě použitím otrub, ale zároveň používáme při tomto kvašení také výrazně více soli než při standardním kvašení v nálevu nebo ve vlastní šťávě.
Do této lekce jsme zařadili recepty, které jsou více či méně neobvyklé a mají tím pádem i jednu společnou věc: většinou se liší názory lidí na jejich chuť. Někdo se po nich zkrátka může utlouct a jiný zkřiví pusu, že to není nic pro něj. Nezbývá vám nic jiného, než je všechny postupně vyzkoušet a zjistit, jak jste na tom vy a vaši blízcí, kteří s vámi vaše výrobky testují a konzumují.
Jestli se chcete do kvašení nadchnout, tak je tato lekce ideálním kandidátem. Dozvíte se v ní, jaké má pro nás kvašená zelenina výhody. Obsahuje totiž právě to, co se varem většinou zničí, takže je výtečná v kombinaci s tepelně upravenými jídly. Obsahuje řadu živých prospěšných bakterií, které můžou osídlit naše střeva a pomáhat nám trávit. Například asi všem známé kysané zelí zvýší svou antioxidační kapacitu dvou až trojnásobně. Při mléčném kvašení vzniká i vitamín K2, který je důležitý pro dobrý vývoj kostí.
V této lekci vám předáme kompletní vědomosti o zásadách úspěšného kvašení. Probereme vše od nádob přes sůl, vodu až po měsíční cyklus. Po absolvování byste měli začít kvasit bez zbytečných omylů.
Variací kvašení jsou stovky, ale v zásadě budete provádět tři důležité volby: 1. Startér kvašení, 2. Způsob kvašení, 3. Dobu, po kterou necháte zeleninu kvasit. V této lekci si představíme škálu možností.
Když vám někdo řekne, že kvašená zelenina je velmi stahující, má pravdu. Když vám někdo řekne, kvašená zelenina je velmi uvolňující, má také pravdu. Ve skutečnosti má od každé energie pořádnou dávku a my se podíváme, jak s tím můžeme pracovat, která je vhodnější pro děti, dospělé i starší a jakou zvolit třeba pro horolezce, a která bude v létě ochlazovat. A dokonce to můžete udělat i tak, že vás kvašená zelenina zahřeje...