SUROVINY
1 šálek sladkých jáhel (případně amarant),
1 šálek běžných jáhel,
7 šálků vody,
zázvor (množství podle chuti),
dýně hokkaido (množství dle chuti),
sezamový olej (normální nebo pražený - ten má výraznější chuť)
a mořská sůl.
Vše lze zakoupit v každé dobře zásobené zdravé výživě. Kdyby neměli sladké jáhly, zkuste amarant anebo sladkou rýži (pak ale prodlužte dobu varu na cca 50 minut - 1 hodinu).
ÚČINKY NA ZDRAVÍ
Energie: Jáhly jsou jednou z nejvíce jang, tedy stahujících obilovin a dýně patří mezi ty hutnější druhy zelenin, které nás příliš neuvolní. Proto je vhodné kaši vyvážit nasekanou zelenou pikantní natí, ta dodá jídlu nutné svěží (jin) vyrovnání. Máme zde i olej, který vytváří větší dynamiku v energiích i chutích a posouvá pokrm do kategorie posilujících. Takže kaše je vhodná i před fyzickou zátěží. Zázvor je uvolňující a vynese zabudované teplo na povrch, proto je tato kaše ideální v zimních měsících.
Vitalita: Zde záleží na čerstvosti jahel, protože je to sice celozrnná obilovina, ale zbavená klíčku, takže životní sílu ztrácí s časem skladování. Pokud budou čerstvé, bude mít i celý pokrm výtečnou radio-vitalitu.
Kyseliny a zásady: Jáhly jsou obilovina, která se chová většinou mírně zásadotvorně. Všechna ostatní zelenina je zásadotvorná, proto je tento recept velmi silně zásadotvorný. Pokud budete unavení = překyselení, máte jasný tip na zdravou snídani.
Účinky na zdraví: Jáhly jsou žluté, kulaté a sladké, což jsou všechno znaky, která napovídají, že budou léčebné na střední orgány našeho těla - žaludek, slinivku a slezinu. Stejně na tom je i dýně hokkaido, která navíc svým vzhledem připomíná samotný žaludek. Tento recept je tedy hotové eso při posílení funkce žaludku, slinivky a sleziny. Pomáhá jim v regeneraci, odstraňuje překyselení žaludku, vyrovnává hladinu krevního cukru a pomáhá nás uzemnit a najít pro každou situaci řešení.
Zaslat dotaz nebo komentář
Odeslat dotaz nebo komentář jako host