Lívance s kysaným zelím jsou tou pravou volbou pro ty, co nemusí lívance na sladko. Ze zkušenosti můžu potvrdit, že hlavně muži jsou jejich velkými milovníky.
SUROVINY
Lívance:
- kvásek pšeničný nebo žitný
- celozrnná mouka pšeničná nebo špaldová
- hladká kukuřičná mouka
- špetka soli
- olej na pečení a smažení (BIO, lisovaný za studena, dezodorizovaný slunečnicový anebo rýžový či kukuřičný)
Tahini "pomazánkové máslo":
- 3 lžíce tahini - sezamového másla
- voda dle potřeby
Kysané zelí:
- zelí
- cibule
- kmín
- mořská sůl
RECEPT
Lívance
- Večer, když jdeme spát, smícháme kvásek s pšeničnou či špaldovou a kukuřičnou moukou (kukuřičné dáme zhruba jednu čtvrtinu). Přidáme vodu, aby vzniklo kašovité těsto, zkrátka jako na lívance, a přikryjeme utěrkou.
- Ráno už je těsto vykvašené. Přidáme špetku soli, promícháme a můžeme smažit lívance.
- Na oleji smažíme lívance z každé strany do zlatova smíše na mírnějším plameni, aby se nám nepřepaloval olej. Mezi jednotlivými lívanci děláme ve smažení vždy malou pauzu, aby pánev malinko vychladla a nový olej, který na ni vlijeme pro další lívanec, nezačal kouřit, ale jen se zahřál a rozlil po pánvi.
Tahini "pomazánkové máslo"
Tahini ušleháme lžičkou společně s vodou do požadované konzistence. Výsledkem je jemnější pomazánka, která nelepí jako samotné tahini nebo jiná ořechová a semínková másla, voda je zjemní a učiní příjemnější na konzumaci.
Kysané zelí
Zeleninu nakrouháme, posolíme 1% soli, přidáme koření a necháme kvasit ve vlastní šťávě cca 1 týden. Můžeme použít i jinou kvašenou zeleninu, např. kvašené okurky nebo kimči aj.
K podávání
K podávání se skvěle hodí trocha rukoly či jiného čerstvého lupení anebo oblanšírované zelená zelenina.
Zaslat dotaz nebo komentář
Odeslat dotaz nebo komentář jako host