Kaše, která nás posílí a zároveň příjemně uvolní a připraví na fyzickou aktivitu.
SUROVINY
Zdeňkova kaše
- 1 až 1,5 šálku jáhel
- cca 1/2 šálku blanšírovaných mandlí
- 5 až 7 šálků vody (nebo jiný poměr dle potřeby, kondice)
- cca 2-3 mrkve
- pár špetek soli
- lněný nebo dýňový olej (případně i jiný) - nemusí být
Sněhové nabe
- 1 1/2 šálku nastrouhané ředkve daikon
- 1/2 kostky bílého tofu
- špetka soli
- 1/2 BIO citronu
- cca 1/4 lžičky kůry z BIO citronu
Kimči
- čínské zelí
- ředkev daikon
- mrkev
- jarní cibulka
- sůl
RECEPT
Zdeňkova kaše
Tuto kaši vymyslel náš kamarád Zdeněk Trousil, uvařil nám ji k snídani a naučil nás ji v roce 2014. Moc děkujeme za inspiraci, Zdeňku!
P.S. Kaše je výborná i s polentou místo jáhel nebo jáhly můžeme zkombinovat se sladkými jáhlami nebo s navločkovanou sladkou rýží, mňam!
- Jáhly společně s mandlemi uvaříme ve vodě do měkka s dvěma špetkami soli.
- Ve vedlejším hrnci uvaříme mrkev se špetkou soli na větší nepravidelné tvary. (Mrkev také můžeme vařit od začátku s jáhlami technikou vrstvení se zeleninou.)
- Nakonec smícháme, přidáme trochu oleje, pokud ho chceme použít a ještě minutu prohřejeme.
Video v kurzuObilovinyTechnika vrstvení se zeleninou Video v kurzuObilovinyPříprava kaše z celých zrn Video v kurzuObilovinyTechnika vaření s ořechy Video v kurzuObiloviny Jáhly Video v kurzuZeleninaTechnika krájení na nepravidelné tvary
Zde uvidíte, jak se loupou mandle:
Video v kurzuDezerty Mandlové mléko
Sněhové nabe
Najemno nastrouhaný daikon povaříme s tofu nakrájeným na kostičky, s citronovou kůrou nastrouhanou na jemno, špetkou soli a šťávou z 1/2 citronu asi 2 až 3 minuty.
Nejlepší bude, pokud se podíváte na toto video, kde jsme postup i účinky zdokumentovali (je zdarma):
Video v kurzuLuštěninySněhové nabe
Kimči
Tentokrát jsme měli verzi kimči bez papriky, zázvoru a česneku. Je jemnější a mírnější a mohou si ho dopřát i ti, komu zmíněné koření nedělá dobře.
ÚČINKY NA ZDRAVÍ
Energie: Jahelná kaše s mandlemi a mrkví je velmi hutná, těžká a posilující. Samotná by se hodila při velmi mrazivém počasí. My jsme ji v tomto receptu odlehčili sněhovým nábe, které dodá potřebnou svěžest a uvolnění.
Vitalita: Jáhly bohužel neklíčí, takže úroveň jejich vitality klesá s dobou skladování, a proto můžou být průměrné, stejně jako mrkev i sněhové nábe. Výsledkem je běžná míra vitality.
Kyseliny a zásady: Zde budeme velmi těžce hledat, co by nás překyselovalo, všechny ingredience jsou zásadotvorné. Dokonce i obilovina - v našem případě jáhly - působí pro většinu lidí zásadotvorně. Sněhové nábe a kvašená zelenina jsou silně zásadotvorné pokrmy, a proto je tato snídaně skvělým způsobem jak se přirozeně odkyselit a tím se i zbavit případné únavy.
Nutriční hodnoty: I když se jedná o snídani, najdeme zde i kompletní bílkoviny, protože jsme použili jak obilovinu (jáhly), tak i luštěninový produkt (tofu).
Účinky na zdraví: Díky obsahu oleje a ořechů se kaše řadí spíše mezi snídaně posilující a to především středních partií, trupu (jáhly) a díky mrkvi posílíme i nohy. Proto je velice vhodná před výšlapem do hor nebo jinou fyzickou prací. Sněhové nábe nám pomůže strávit olej v kaši a také vyčistí tukové usazeniny, které v těle můžeme mít. Naváže je na sebe a odvede z těla pryč. Daikon působí dobře na odhlenění zahleněných plic a podporuje i funkci tlustého střeva.
Zaslat dotaz nebo komentář
Odeslat dotaz nebo komentář jako host